Pagekon řasnatý (Rhacodactylus ciliatus)

Tento gekon patří mezi poměrně nenáročné druhy ještěrů, jejichž chov mohou zvládnout i teraristi začátečníci. Jako u všech ostatních plazů je však nutné nastudovat si a poskytnout mu odpovídající životní podmínky. Zde uvádíme pouze základní informace, s podrobnostmi vám rádi poradíme, neváhejte nás kontaktovat :-)

Pohlaví a skupiny

Pagekony je možné chovat v párech (samec + samice), ještě lépe ve skupinách jednoho samce s několika samicemi. Samec pak rozdělí svou pozornost mezi jednotlivé partnerky a neobtěžuje je tolik jako samotnou samici :-) Pokud nechcete odchovávat mláďata, lze samozřejmě zvířata držet individuálně nebo pouze skupinu samic. Dospělí samci se však k sobě chovají agresivně. Není vhodné ani dávat dohromady zvířata s větším velikostním rozdílem, ta menší by mohla posloužit jako snadná kořist.

Pohlaví lze dobře rozpoznat zhruba od pěti měsíců věku, kdy se u samců při kořeni ocasu vyvinou hemipenální kapsy. Dalším znakem jsou preanální póry u samců, které je možno pozorovat lupou a určit tak pohlaví ještě před vyvinutím hemipenálních kapes.

Terárium

Pagekoni jsou stromoví ještěři, terárium by proto mělo být orientováno na výšku, s množstvím možností ke šplhání a různými úkryty (větve, kořeny, kůra, bambusové tyče, živé i umělé květiny). Pro pár zvířat by měly být minimální rozměry terária cca 40 x 40 x 60 cm. U mláďat pokrýváme dno ubikace např. papírovými utěrkami, u dospělých používáme jako substrát kousky jedlové kůry (lze koupit v chovatelských potřebách) nebo směs rašeliny, kůry a písku.

Teplota a vlhkost

V létě by se teploty měly pohybovat mezi 23 - 28 °C přes den a 18 - 22 °C v noci. Konkrétně u nás to vpodstatě odpovídá pokojové teplotě, pouze v chladnějších letních dnech mírně přitápíme 5W žárovkou. Pagekoni špatně snáší horko, pozor aby se teploty nevyšplhaly nad 32 °C. V zimě naopak nepřitápíme vůbec, je vhodné, aby teploty poklesly na 20 - 24 °C přes den a 15 - 20 °C v noci.

Přestože jsou pagekoni zvířata s noční aktivitou a den většinou tráví v úkrytu, snášejícím samicím poskytujeme alespoň několik hodin denně zářivku s UVB složkou (vlivem UVB záření dochází k syntéze vitaminu D v kůži, vitamin D je potřeba pro vstřebávání vápníku z potravy).

Relativní vlhkost vzduchu by se měla pohybovat okolo 70 - 80 %, dospělým zvířatům rosíme terárium každý večer, mláďatům ráno i večer. Pagekoni rádi po rosení olizují kapky vody, umí se ale napít i z misky.

Krmení

V přírodě se pagekoni živí hmyzem a měkkým ovocem. V zajetí je možné krmit komerční instantní kaší s vyváženým obsahem živin (např. Repashy super food), cvrčky lze pak úplně vynechat nebo je podávat jen např. jednou týdně pro zpestření. My momentálně krmíme takto: Mláďata dostávají denně - jeden den cvrčky, další den ovocnou kašičku (rozmixujeme např. banán s broskví a mangem, přidáme trochu kalciového prášku a dávky si zamrazíme do tvořítek na led). Dospělé krmíme 3x - 4x týdně, opět střídáme cvrčky a ovocnou kaši. Cvrčci by měli být velcí max. jako vzdálenost mezi očima krmeného gekona. Před zkrmením cvrčkům podáváme potravu bohatou na minerály a vitaminy (pampelišky, ovoce a zeleninu,..), potom je ještě obalujeme ve vitaminominerální směsi (my střídáme Reptivite, Nekton MSA a samotné kalcium). Naši gekoni jsou zvyklí dostávat cvrčky do větších mističek, ze kterých je okamžitě vyloví - snižuje se tak riziko, že spolu s cvrčkem pozřou i substrát z terária nebo že se cvrčkům podaří uniknout a pobíhat po bytě :-) Někteří si cvrčky berou rovnou z pinzety.

Manipulace

Mláďata pagekonů jsou velice pohyblivá a dobře skáčou. Manipulaci s těmi nejmenšími je vhodné omezit na minimum, aby nedošlo k jejich poranění. Starší mláďata je možné přivykat na kontakt s člověkem - snažíme se je nechytat pevně, spíš je nechat přelézat z ruky na ruku, dáváme ale pozor, aby při náhlém skoku nespadla z větší výšky. Dospělí gekoni bývají už klidnější, většinou neagresivní a manipuluje se s nimi poměrně dobře.

Literatura

  • Philippe de Vosjoli, Frank Fast, Allen Repashy: RHACODACTYLUS - The Complete Guide to their Selection and Care
  • Robbie Hamper: The Crested Gecko in Captivity
  • Lubomír Klátil: PAGEKONI rodu RHACODACTYLUS